Class Schedules

Orientation: Jan 16th, 2020 7:00 pm
Class Schedule - Session 1, 2020, Classes begin Jan 20, 2020

Monday: (Jan 20, 27th Feb 3rd  10th 17th 24th Mar 2nd 9th )
5:00 -6:30 pm   Competitive obedience ( Judy Rathburn)
6:30-7:00 pm Novice Obedience  (Leslie Tenor)
7:00               Ring Ready Rally (Sandy  Dunand & Mary Scott & Deb Druar)          
  
Tuesday: (Jan 21st 28th Feb 11th 18th 25th Mar 3rd 10th )  
3:00- 6:00 pm    Utility (Karvin Leffel) (Continuous Class meets each Tuesday)  
6:00- 7:00 pm    Open Obedience Class (Karen Smith)
7:00 – 8:00 pm     PKC Youth Program Eric Swan. Start time to be determined      
8:15 pm              Conformation Run-throughs (Barb Lankford)
   
Wednesday: (Jan 22nd 29th Feb 5th 12th 19th 26th Mar 11th )                       
10:00am -1pm Competitive Obedience (Judy Rathburn)
4:00pm – 445 pm conformation (Sandy Solz)
5:00 - 9:00 pm Agility

Thursday: (Jan 23rd 30th Feb 6th 13th 20th 27th Mar 5th 12th )  

5:00- 5:45 pm    K9 Sampler (June Ashford)
6:00- 6:45 pm    Puppy Socialization (Amy Zelton)   
7:00- 7:45 pm    Beginners Obedience (Ellen Kramer)
8:00- 9:00 pm    Agility

Friday:   
8:30 am – noon    Open Floor Obedience Training (Karen Smith) (Class meets each Friday) 

Saturday:    
9:30 am – 10:15  Novice obedience drop in (June Ashford)
Sunday: 

Jan 5th 19th Feb 2nd 16th Mar 1st 8th 29th Apr 12th
1pm 
PKC agility run throughs.  Members $2 first dog $1 addl dogs  Non members $5 per dog    
2 min per dog.  This is not a class Dogs must be proficient in all obstacles. 

 

Orientation: March 26th, 2020 7:00 pm
Class Schedule - Session 2, 2020, Classes begin Mar 30, 2020

Monday: (Mar 30th, Apr 13th 20th, 27th May 4th 11th 18th)
5:00 -6:30 pm   Competitive obedience (Judy Rathburn)
6:30-7:00 pm Canine Good Citizen (Rhonda Bermke)
7:00                 Ring Ready Rally (Sandy Dunand & Mary Scott & Deb Druar)           

Tuesday: (Mar 31st Apr 7th 14th 21st 28th May 12th 19th )  
3:00- 6:00 pm    Utility (Karvin Leffel) (Continuous Class meets each Tuesday)  
6:00- 7:00 pm    Open Obedience Class (Karen Smith)
7:00 – 8:00 pm     PKC Youth Program Eric Swan.
8:15 pm              Conformation Run-throughs (Barb Lankford)

Wednesday: (Apr 1st 8th 15th 22nd 29th May 6th 13th 20th)           
10:00am -1pm Competitive Obedience (Judy Rathburn)
4:00pm – 445 pm conformation (Sandy Solz)
5:00 - 9:00 pm Agility

            

Thursday: (Apr 2nd 9th 16th 23rd 30th May 7th 14th 21st)  

5:00- 5:45 pm    K9 Sampler (Jan Bouchonville & June Ashford)
6:00- 6:45 pm    Puppy Socialization (Amy Zelton)   
7:00- 7:45 pm    Beginners Obedience (Ellen Kramer)

8:00- 9:00 pm    Agility

Friday:   
8:30 am – noon    Open Floor Obedience Training (Karen Smith) (Class meets each Friday) 

Saturday:    
9:30 am – 10:15 Novice obedience drop in (June Ashford & Jan Bouchonville)
Sunday: